on **czwartek**, 21 **listopad** 2013. Posted in Okulary, Okulary progresywne
W pewnym okresie naszego życia, zazwyczaj ok 40-45 roku, zaczynamy mieć problem z widzeniem wszystkiego, co znajduje się w bliskich odległościach. Nie możemy przeczytać drobnego tekstu, mamy problemy z pracą na komputerze itp. Skłania nas to do poszukiwania pomocy u okulisty, optometrysty, optyka lub zwyczajnie szukamy okularów do czytania. Dawniej, kiedy optyka okularowa nie osiągnęła jescze takiego poziomu rozwoju technicznego jak dziś, okulary do czytania pozostawały jedynym wyborem. Dziś nasze życie jest jednak coraz bardziej dynamiczne, często zaczyna nas irytować potrzeba ciągłego szukania, zakładania i zdejmowania okularów. I tu z pomocą przychodzą nam okulary progresywne.
Okulary progresywne to nic innego jak uniwersalne okulary, które możemy nosić bez zdejmowania przez cały dzień. Okulary w których zachowamy ostrość widzenia w dali a ponadto będziemy mogli czytać, pracować z komputerem i wykonywać wiele innych czynność wymagających ostrego widzenia w różnych odległościach. Zanim stworzono okularowe soczewki progresywne, wymyślono okulary dwuogniskowe, rozwiązanie dość proste i skutecznie niestety mające również wady - wygląd szkieł z poziomo umieszczoną linią podziału a przedewszystkim ograniczenie do widzenia tylko w dali lub tylko do czytania.
Producenci projektując okulary progresywne dostrzegli problem z odpowiednią jakością widzenia w odległościach pośrednich od 0,7 do 3m. W soczewkach progresywnych ograniczając nieco widzenie w rzadko używanych strefach bocznych dodano dodatkowe płynnie zmieniające moc pole służące do obserwacji właśnie w zakresie takich odległości. Tworząc soczewki progresywne wykorzystano naturalne zachowania. Umieszczono dodatkowo odpowiednie pola widzenia aby komfort użytkowania jak i łatwośc adaptacji do noszenia okularów progresywnych była jak największa.